Potrzebujesz pomocy przy samodzielnym przygotowaniu planu warzywnika? A może wolisz mieć gotowy plan grządek? Zaplanuj swój warzywnik grządka po grządce, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zaplanować warzywnik, znajdziesz w książce „Plan na warzywnik”.
Co zawiera „Plan na warzywnik”
- 9 przykładów zagospodarowania grządek od wczesnej wiosny do późnej jesieni,
- naukę samodzielnego planowania z wykorzystaniem przedplonów, plonu głównego, uprawy współrzędnej oraz poplonów,
- praktyczne przykłady i wskazówki dotyczące stosowania płodozmianu,
- dodatkowo do książki są dołączone: karty pracy, które ułatwią zaplanowanie grządek warzywnych, tabele dobrego sąsiedztwa oraz przykłady nawozów zielonych
Jak dobrze zacząć planowanie warzywnika?
Zaczynam od listy warzyw, które lubię i często używam w kuchni. Corocznie modyfikuję swój plan, wprowadzając nowe warzywa i odmiany, rezygnując z tych, które nie cieszyły się popularnością w rodzinie. Spośród nich wybieram warzywa, które będą plonem głównym, czyli te, które najdłużej zajmują miejsce na grządce. Aby skrócić czas uprawy, decyduję się na odmiany bardzo wczesne, wczesne lub średnio późne.
W planie na warzywnik uwzględniam orientacyjne terminy wysiewu do gruntu lub sadzenia rozsad warzyw plonu głównego oraz przewidywany czas zbiorów. Na jednej grządce uprawiam różne warzywa w uprawie współrzędnej: kapusty z sałatami, cukinie z kukurydzą, pomidory ze szpinakiem nowozelandzkim lub selerem.
Wszystkie te przykłady oraz wiele innych znajdziesz w książce „Plan na warzywnik”.
Jak czytać plan na warzywnik?
Tu jest przykład grządki z pomidorami gruntowymi, jako plonem głównym. W “Planie na warzywnik” znajdziesz w sumie propozycję zagospodarowania dziewięciu grządek warzywnych. Sezon wegetacyjny podzielony jest na kolejne miesiące upraw. Rozpoczynamy w marcu, bo w polskich warunkach jest on zazwyczaj pierwszym miesiącem, w którym wysiewamy warzywa do gruntu lub sadzimy rozsady na zagonach. Ostatnimi miesiącami w planie są listopad i grudzień. Rosną wówczas chłodnolubne – jak jarmuż czy brukselka – oraz zielone nawozy, które uwzględniam jako obowiązkowe w uprawach ekologicznych.
Przy nazwach warzyw podaję w nawiasach orientacyjne terminy siewu do gruntu lub na rozsadę. Terminy optymalnego wysiewu wyznaczam, kierując się kwadrami Księżyca opisanymi w Ekologicznym Poradniku Księżycowym Wydawnictwa Gaj.
Dokładny spis treści znajdziesz przy opisie książki na stronie sklepu Wydawnictwa Gaj.
Książka zawiera karty pracy, które ułatwią zaplanowanie grządek warzywnych, na jednej rozkładówce masz gotowy plan, obok miejsce na swój indywidualny pomysł na zagospodarowanie grządek
W lutym 2024 roku wydałem e-booka “Plan na warzywnik”, na podstawie którego powstała książka. E-book został bardzo dobrze przyjęty przez Czytelników, m.in. dzięki temu mogła powstać obecna książka wydana przez Wydawnictwo Gaj.
Poniżej opinie o pierwszym wydaniu e-booka:
Więcej informacji o planowaniu warzywnika znajdziesz na naszej stronie:
- Video “Planowanie warzywnika. Jak dobrze zacząć planowanie warzywnika”
- Artykuł “Przedplony, plon główny, poplony”
- Pozostałe materiały pod tagiem #planowanie
[planowanie, płodozmian, warzywnik, poplony, przedplony, poplony]