Mimo, że mała, to niezbędna w każdym ogrodzie. Już w marcu do szklarni trafiają rozsady cebuli, pora, sałat, cykorii, musztardowca, szpinaku, rukoli, groszku, bobu, brokułów i innych roślin, które nie boją się chłodu. W maju do szklarni na swoje docelowe miejsca sadzę pomidory, papryki, bakłażany.
Jaką szklarnię wybrać i jak przygotować ją do sezonu? Na przykładzie szklarni z poliwęglanu używanej od 5 lat, pokazuję jak korzystać z niej przez cały sezon. Moja szklarnia ma wymiary 1,8 m x 3,0 m i jest wyposażona w okienko dachowe, żaluzje do wietrzenia, automatyczny otwieracz do okna. W filmie pokazuję ocieplenie folią bąbelkową, proste ogrzewanie szklarni oraz automatyczne podlewanie.
Zapraszam na film.
W odcinku: z jakiego materiału wybrać szklarnię, poliwęglan czy szkło; jak szklarnię ustawić w stosunku do kierunków świata; czy robić fundament; niezbędne wyposażenie szklarni: okienko dachowe, żaluzje do wietrzenia, automatyczny otwieracz do okna; uprawa w pierwszym roku; uprawa od drugiego roku – ściółkowanie kompostem; stoły do szklarni; ocieplenie folią; ogrzewanie szklarni nagrzewnicą elektryczną; regulator temperatury; podlewanie automatyczne.
[mała szklarnia w ogrodzie]
Zdjęcie: materiały własne