Przedplony, plon główny, poplony. Jak maksymalnie wykorzystać warzywnik?

by Jacek

Jak zaplanować uprawy warzyw, żeby maksymalnie wykorzystać sezon ogrodniczy? Najpierw wyznaczamy plon główny, który będzie dominował na zagonach w sezonie wegetacyjnym. Z jednego zagonu możemy w ciągu roku zebrać dwa lub trzy zbiory warzyw. Jest to możliwe dzięki właściwemu zaplanowaniu na zagonie przedplonu, plonu głównego i poplonu.

Czym są przedplony i poplony pokazuję na przykładzie planu swoich zagonów, które będę obsadzał w tym roku.

Na zdjęciu u góry warzywnik z maja 2022 roku. Na zagonach jeszcze nie ma pomidorów, a część zagonów jest okryta agrowłókniną, żeby zabezpieczyć warzywa przed ostatnimi przymrozkami wiosennymi.

Zapraszam na film na YouTube.

Poniżej przykład zagonu z kapustnymi. Poprzedzają je bobowate, zasilające glebę w azot. Żyto chroni glebę przez zimę, jako zielony nawóz. Planując zagony zapisuję też orientacyjne terminy wysiewu warzyw na rozsady uwzględniające najlepsze kwadry ich uprawy. Produkując własne rozsady lub kupując je w gospodarstwach ogrodniczych, znacząco możecie skrócić okres, jaki zajmują warzywa na zagonie. Dzięki temu możemy mieć więcej plonów, z jednego kawałka ziemi.

Na początku lutego będzie gotowy plan warzywnika, na moje dziewięć zagonów. Plan warzywnika udostępnię do pobrania na newsletterze, dlatego zapraszam już dziś do zapisania się na ogrodowy newsletter od Naturalnie o Ogrodach.

[planowanie, płodozmian, plon główny, poplon, przedplon]

Zdjęcie i tekst: materiały własne

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty