“Ogród Bellingham”. Premiera książki Katarzyny Bellingham i pierwsze spotkania autorskie

by Jacek
ogród bellingham

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca odbędzie się wyczekana premiera książki Katarzyny Bellingham „Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą”. Na pierwsze spotkanie autorskie zapraszamy w sobotę, 25 marca o godz. 17.00 w Nowej Księgarni w Nowym Teatrze w Warszawie. Książkę wydało Wydawnictwo Wytwórnia.

We wstępie do książki Katarzyna pisze: „…złotą zasadą ekologicznego ogrodnika jest jak najmniejsza ingerencja, zapomnijcie więc o żmudnej orce, karczowaniu czy odchwaszczaniu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ogrodników pracujących w zgodzie z naturą znane są takie sposoby uprawy, które pozwolą mieć i zdrowe, bujne rośliny, i czas na relaks w pięknych okolicznościach przyrody.”

Kto odwiedził lub obserwuje w mediach społecznościowych Ogród Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach, ten mógł się przekonać, że nie są to czcze słowa. W nowej książce autorka zaprasza czytelników do swojej zielonej oazy, pokazuje krok po kroku jak założyć i uprawiać ogród w zgodzie z rytmami natury, jak rozumieć przyrodę, żeby mądrze pomagać roślinom rosnąć nie niszcząc przy tym środowiska naturalnego. Dzieli się swoim doświadczeniem i zaraża entuzjazmem dzięki czemu zaczynamy wierzyć, że każdy z nas może stworzyć, choćby niewielki naturalny ogród, a pielęgnowanie go to sposób życia, a nie tylko ciężka praca.

Z książki dowiemy się także, jakie prace wykonuje się w ogrodzie prowadzonym zgodnie z naturą w kolejnych porach roku, jak zakładać rabaty preriowe, kwiatowe, sad, łąkę. Co robić, aby przez cały rok cieszyć się smacznymi i zdrowymi warzywami z własnego ogrodu. Znajdziemy ciekawe przepisy na dżem z papryczek chili, sos z pieczonych pomidorów, tajską zupę dyniową i wiele innych nieocenionych przepisów i porad.

  • Spotkanie autorskie z Katarzyną Bellingham

Nowa Księgarnia w Nowym Teatrze

ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 10/16, Warszawa

sobota, 25 marca 2023 r.

Godz. 17.00

Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia tutaj: https://www.facebook.com/events/608622201074635

  • Premiera książki

21 marca 2023

„Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą”

Autor: Katarzyna Bellingham

Wydawnictwo Wytwórnia

Ogród przyjazny dla natury to przestrzeń tętniąca życiem. To miejsce, gdzie każda pora roku – a nawet każdy miesiąc, tydzień czy dzień są inne, niepowtarzalne. W ogrodzie naturalnym nasza kontrola sprowadza się do minimum – kosimy trawiaste ścieżki oraz krawędzie i sadzimy wybrane przez siebie gatunki roślin, ale pozwalamy, aby rośliny same rosły i nic nie zakłócało im kontaktów z pszczołami, motylami, ptakami, małymi zwierzętami, a wiatr, słońce i powietrze miały do nich nieograniczony dostęp. Pozwalamy, aby ogród żył swoim rytmem. Możemy ewentualnie mądrze pomóc mu w utrzymaniu jego świetności poprzez dokarmianie gleby materią organiczną, przycinanie martwych części roślin na wiosnę czy zapewnianie wody podczas okresów suszy. Ale nie uważamy się za szefa swojego ogrodu i wszystkiego co w nim żyje, a raczej jesteśmy jego wspólnikiem.” Katarzyna Bellingham

  • O Autorce

Katarzyna Bellingham – ogrodniczka, pasjonatka i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach.

Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji Urządzanie i Pielęgnacja Terenów Zabytkowych, doświadczenie i wiedzę zdobywała podczas: praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku Ogrodnictwo profesjonalne oraz Historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych „Garden Organic”, której patronem jest król Karol III.

Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze Księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove. Od lat na łamach prasy, we vlogach na kanale YT, w podcastach „Naturalnie o ogrodach” nagrywanych z Jackiem Naliwajkiem, w audycjach radiowych i programach telewizyjnych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów.

Zachęca ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do używania naturalnych gnojówek i zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem.

Na co dzień zajmuje się zarządzaniem i utrzymaniem Ogrodu Bellingham w Zgorzałem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów.

Więcej o autorce na stronie: katarzynabellingham.pl

Oprac. na podstawie materiałów Wydawnictwa Wytwórnia

Tu kupisz książkę w przedsprzedaży:

Książka “Ogród Bellingham” przedsprzedaż, Wydawnictwo Wytwórnia

{Ogród Bellingham, Katarzyna Bellingham]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty