Potrzebujesz pomocy przy samodzielnym przygotowaniu planu warzywnika? A może wolisz mieć gotowy plan grządek? Zaplanuj swój warzywnik grządka po grządce, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wszystko czego potrzebujesz, żeby zaplanować warzywnik znajdziesz w e-booku “Plan na warzywnik”.
Co zawiera plan na warzywnik?
- 9 przykładów zagospodarowania grządek od wczesnej wiosny do późnej jesieni,
- nauka samodzielnego planowania z wykorzystaniem przedplonów, plonu głównego, uprawy współrzędnej oraz poplonów,
- praktyczne przykłady i wskazówki zastosowania płodozmianu,
- dodatkowo dołączam karty pracy, dzięki którym łatwiej zaplanujesz swoje grządki warzywne oraz tabele dobrego sąsiedztwa, przykłady nawozów zielonych.
Luty to doskonały czas na zaplanowanie warzywnika. Jak dobrze zacząć planowanie warzywnika?
Robię listę warzyw, które lubię i często używam w kuchni. Corocznie modyfikuję swój plan na warzywnik. Wprowadzam nowe warzywa, nowe odmiany, rezygnując z części, które nie miały wzięcia w rodzinie. Wybieram pośród nich warzywa, które uprawiać będę jako plon główny. Są to rośliny, które najdłużej zajmują miejsce na zagonie. Żeby skrócić okres, w jakim warzywa rosną w warzywniku, wybieram odmiany bardzo wczesne, wczesne lub średnio późne.
W plan na warzywnik wpisuję orientacyjne terminy wysiewu do gruntu lub wysadzenia rozsad warzyw plonu głównego oraz przewidywany czas zbiorów. Na jednym zagonie uprawiam różne warzywa w uprawie współrzędnej. Kapusty z sałatami, cukinie z kukurydzą, pomidory ze szpinakiem nowozelandzkim lub selerem oraz wiele innych, wszystkie te przykłady pokazuję w e-booku “Plan na warzywnik”
Po zaplanowaniu uprawy głównej, sprawdzam czy będzie czas i miejsce na przedplony i poplony. Przedplony, to warzywa o krótkim okresie wegetacji, które uprawiamy przed plonem głównym. Może to być cebula dymka na szczypior, musztardowce, rzodkiewka, sałata, rukola, koperek na natkę, a także bób i groszek.
Poplony to także są warzywa o krótkim okresie wegetacji, które dodatkowo lubią coraz krótszy dzień. Możemy pomyśleć o kapuście chińskiej i pekińskiej, rzodkiewce, sałacie, szpinaku, rzepie, rzodkwi, musztardowcach i rukoli. Często jako poplony stosuję nawozy zielone jak, łubin, facelia, gorczyca, gryka, a także rzeżucha.
Przedplony i poplony dopisujemy do planu warzywnika tam, gdzie mamy przewidywane wolne miejsce, przed i po zbiorach plonu głównego. Na koniec nie zapominam o płodozmianie w praktyce niewielkich ogrodów.
Zobacz video “Jak dobrze zacząć planowanie warzywnika”:
[planowanie, płodozmian, warzywnik, poplony, przedplony, poplony]
Zdjęcia i tekst: materiały własne