Jakie odmiany sałat i kapust wybrać na pierwsze wysiewy w lutym?

by Jacek

Jakie odmiany sałat i wczesnych kapust wybrać na pierwsze wysiewy w lutym? Wybór odmian mamy ogromny.

Pomimo, że wybór mamy ogromny, wysiewając sałaty w lutym, ograniczam się zwykle do dwóch odmian sałaty liściowej. Bardzo lubię ten rodzaj sałat, ich mięsiste liście o różnorodnych kształtach i kolorach nadają się i na kanapki, i na sałatki. Moja ulubiona odmiana to “New Red Fire”, niestety trudno dostępna w naszym kraju. Z odmian łatwo dostępnych w Polsce polecam sałatę dębolistną o zielonych liściach “Salad Bowl” oraz czerwoną “Red Salad Bowl”. Wysiewając te dwie odmiany możesz mieć kolorowo na zagonie i na talerzu. Do lutowych wysiewów możesz również wybrać odmiany kruche i masłowe. Na rzymskie sałaty przyjdzie czas w marcu, gdy będzie dłuższy dzień i wyższe temperatury. Kolejne odmiany sałat będę dosiewał co miesiąc, w marcu, kwietniu, maju… aż do września. Ich niewielkie ilości będę dosadzał na grządkach pomiędzy warzywami.

Na zdjęciu po prawej sałata liściowa New Red Fire.
Posłuchaj 134 odcinka podcastu: “Jak uprawiać sałaty i warzywa liściowe”

Odmiany sałat na pierwsze wysiewy:

 • Sałata liściowa dębolistna – Red Salad Bowl (czerwona)
 • Sałata liściowa dębolistna oraz Salad Bowl (zielona)
 • Sałata liściowa Lollo Rossa (czerwona) oraz Lollo Bionda (zielona)
 • Sałata liściowa Flamenco (czerwona)
 • Sałata liściowa Apache (czerwona)
 • Sałata liściowa New Red Fire (trudno dostępna w Polsce)
 • Sałata głowiasta krucha lodowa Great Lakes 118
 • Sałata głowiasta krucha lodowa Beata
 • Sałata głowiasta krucha lodowa Królowa lata
 • Sałata masłowa Królowa Majowych
 • Sałata masłowa Meraviglia
Wczesne kapusty

Do wysiewu w lutym używam wczesnych odmian kapusty z przeznaczeniem na późnoletni zbiór. W tym roku wysieję odmiany kapusty białej “Hornet” o okrągłych główkach oraz stożkową “Offenham”. Tej drugiej jeszcze nie uprawiałem, ale lubię wprowadzać do warzywnika nowe odmiany. Zobaczymy jak się sprawdzi i czy będę mógł ją polecić w przyszłym roku. Zaletą wczesnych odmian, jest ich krótki okres wegetacji. Oznacza to, że już w lipcu i sierpniu będzie można zbierać główki kapusty do bezpośredniego spożycia. W zwalnianych miejscach po kapuście będę wysiewał szpinak na jesienny i wiosenny zbiór lub sadził rozsadę sałaty do zbioru jesienią. Odmiany czerwonych kapust będę wysiewał za miesiąc, w marcu, w kolejnej kwadrze liścia.

Wczesne odmiany kapust:

 • Copenchagen Market
 • Hornt
 • Pierwszy Zbiór
 • Ditmarska Najwcześniejsza
 • Cour Di Bue Grosso (stożkowa)

Jak zaplanować grządki z wczesnymi kapustami

Sposób na to jak zaplanować grządki z wczesnymi kapustami oraz grządki z innymi warzywami, znajdziesz w e-booku “Plan na warzywnik”. W e-booku dostajesz gotowe plany grządek, wykorzystane przez uprawy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, które możesz dowolnie modyfikować.

Rozsady, które lubią chłód

Kapusty i sałaty to warzywa, które szybko kiełkują, szczególnie gdy wysiane nasiona postawimy na południowym parapecie okiennym lub ogrzewanej podłodze. Zarówno sałaty, jak i kapusty są warzywami chłodnolubnymi, które po wykiełkowaniu trzeba przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia lub nieogrzewanej szklarni. Zapobiegnie to wyciąganiu rozsad. Jeżeli będą mroźne noce, co pod koniec lutego i w marcu jest jeszcze możliwe, przechowywane w szklarni rozsady będę okrywał wiosenną agrowłókniną.

Gdy rozsada trafi do gruntu

Tę samą wiosenną agrowłókninę użyję do okrycia rozsad w gruncie. Będzie chroniła przez zimnymi nocami, wiatrem oraz szkodnikami. Gdy zrobi się cieplej agrowłókninę zastąpi siatka na owady. Kapusty będą okryte prawie przez cały czas wegetacji, chronione najpierw przed pchełkami, a potem przed bielinkiem.

siatka
Osłony z siatki, to najprostszy i najtańszy środek ochrony kapustnych przeciwko niektórym szkodnikom.
Zobacz video: Proste osłony nad grządkami

[sałaty, kapusty, planowanie warzywnika, luty]

Tekst i zdjęcia: Materiały własne
Tekst ukazał się w ogrodowym newsletterze Naturalnie o Ogrodach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty